Foto endnu ikke klar
886/​1001

Vilhelm Lundstrøm (f. København 1893, d. sst. 1950)

“Opstilling. Lille gul kande med grøn papirrulle oveni, liggende rød papirrulle på lyserød bordflade. Grønblå og lyserød baggrund”. Sign. på bagsiden VL 42. Olie på lærred. 55×46.

Litteratur: Preben Wilmann & Marianne Brøns: “Lundstrøm”, København 1988 (1978), kat. 332. Udstillet: “Vilhelm Lundstrøms Mindeudstilling”, Charlottenborg, København; Rådhushallen, Aarhus og Kunstnernes Hus, Oslo 1951, nr. 130a. Proveniens: Professor Villars Lund. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier og skulpturer, 3. juni 2019

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

350.000 DKK