921/​117

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

Portræt af Eilif Peterssen (1852–1928). Sign. P. S. Krøyer, Rom 22. April 81 samt betegnet Eilif Petersen. Bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 24×16. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 25, omtalt s. 44, afb. s. 45.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A 21).

Få år efter endt afgang ved Kunstakademiet i København tog Peder Severin Krøyer sammen med sin gode ven og kunstnerkollega Frans Schwartz (1850–1917) på deres første længerevarende udlandsrejse. Turen gik til Tyskland, og i München mødte Krøyer for første gang den norske kunstner Eilif Peterssen. Her udvekslede Krøyer og Peterssen for første gang portrætter.

I 1879 mødte Krøyer og Peterssen hinanden igen i Italien, hvor de rejste rundt sammen. Maleriet ”Frokost i Sora” (1880) (Nasjonalmusset, inv. nr. NG.M.01570) viser ham selv, kunstnerkollegaerne Christian Meyer Ross (1843–1905), Eilif Petersen og Peterssens kone Nicoline Peterssen rundt om et frokostbord. Det var et af Krøyers første malerier af venner – en genre, som han dyrkede flere gange senere hen. De tre kunstnerkollegaer var også i Rom på samme tid i 1881, og samme dag tegnede Krøyer både Peterssen og Ross. I Krøyers portræt af Peterssen ser vi kunstneren med ansigtet drejet let mod venstre med øjne, der næsten iagttager Krøyers korte blyantsstrøg.

Peterssen er også med i Krøyers maleri ”Ved frokosten” (1883) (Skagen Kunstmusser, inv. nr. SKM657), som blev malet under et ophold, Peterssen havde i Skagen. Han skulle have været med i på Krøyers mest berømte kunsterfællsskabsbillede ”Hip, hip, hurra!” (1888) (Göteborgs Konstmuseum, inv. nr. F 62), men det lykkedes ikke Krøyer at overtale ham til at komme til Skagen igen. Selvom Eilif Peterssen ikke kom tilbage til Skagen igen før 1905, var han i perioden, han var der, en central del af samværet blandt kunstnerne. I sine selvbiografiske noter beskriver skagensmaleren Michael Ancher (1849–1927) meget detaljeret, hvordan Peterssens fødselsdag blev fejret af kunstnerkoloniens medlemmer anført af Krøyer.

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

Ikke solgt. Forespørgsel