2031/239
To små danske barok bægre af sølv, matpunslede, heraf et større, graveret med tre medailloner, de to graveret med blomster, en med ejerinitialerne CEPH MPH. Mester Joen Joensen, Næstved ca. 1700–1756. Vægt 75 g. H. 7,5 cm; samt mindre bæger, graveret med medaillon med ejerinitialer SPD i bladkrans. Utydeligt mestermærke, Næstved bymærke slut 17. årh. Vægt 35 g. H. 5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
26 bud