2440/926
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“J 16”. Gyngestol af eg med sæde af flettet papirgarn, løse hynder i ryg og nakke med sort skind. Tegnet 1944. Udført hos Fredericia Furniture.
Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri” nr. 10, oktober 1945.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Eftersyn
Fra
i
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering
Næste bud
Dit maksbud
2 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
850097 | ||
1032589 |