2444/​665

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3/2”/“Gulvspørgsmålstegn”. Justérbare standerlamper med stel af messing på hvidlakeret base. Konisk fatningshus af zink. Skærmholder mærket “patented” og “PH-2/2”. Monteret med skærme af rødbemalet opalglas (overskærm afrenset). Udført 1940'erne hos Louis Poulsen. H. 150.

Alders og brugspatina, herunder ridser, mærker og anløbninger. Base med krakeleringer og afskalninger i lak. Fatningshus senere. Uoriginal fatning. Overskærm afrenset for rød lak samt med gennemgående hårrevne. Mellem og underskærm med enkelte minimale kanthak og afskalninger i rød lak. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

I Lyngby
Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

959919 19.000 DKK
911247 18.500 DKK
1106678 18.000 DKK