922/2
Italiansk Louis XVI kommode af nøddetræ indlagt med marquetteri. Antageligt Lombardiet, 18. årh.s slutning. H. 91. B. 124. D. 60.
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Hjørneværelset Erichsens palæ. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Dette emne handles i fuldmoms
Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger ikke. Falmet.
Danske Bank – antikviteter, kunst og design, 16. september 2024
Vurdering
Hammerslag