Frans Schwartz (f. København 1850, d. sst. 1917)
Siddende ung kvinde med foldede hænder. Sign. monogram. Olie på lærred. 67×27.
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion, 1917, på bagsiden stempel herfra.
Enkelte minimale ridser ved kant. Behov for let overfladerensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020
14 bud