2142/660
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Fritstående tre-pers. sofa med ben af riopalisander. Sider, ryg samt løse sædehynder betrukket med rødt skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 76. L. 209. D. 74.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med mindre pletter og smuds.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag
20 bud