2433/830
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“JH 713”. Et par lænestole af mahogni. Ryg og sæde betrukket med grå uld. Udført og mærket hos snedkermester Johannes Hansen. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Uld med pletter.
Moderne kunst og design, 13. august 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud