Gottfred Eickhoff (f. Frederiksberg 1902, d. København 1982)
Forarbejde til “Navigare, liggende kvinde”. Sign. Eickhoff 1955. Bemalet ler. H. 27. B. 60. D. 25.
Denne bemalet lerskulptur er et forstudie til bronze skulpturen “Navigare, liggende kvinde” (1967), der har hjemme på Grenaa Gymnasium.
Flere krakeleringer samt større reperationer. Har været knækket ved hovedet, venstre arm, højre hånd samt højre ben. Større hak ved højre hånd. Almindelig patina herunder ridser samt små misfarvninger.
Moderne kunst og design, 9. januar 2024