Frederik Winther (f. København 1853, d. Frederiksberg 1916)
Parti fra en mindre havn med skibe ved en kaj. Sign. Fr. Winther, 1875. Olie på lærred. 41×68.
Kraftige afskalninger. Retoucheringer. Krakeleringer. Enkelte mindre huller i lærred. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021