2124/​787

Dansk møbeldesign

To overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med lyst møbelstof og rødt velour. 1930–40erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK

(Autobud) 10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
2.000 DKK