2124/787
Dansk møbeldesign
To overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med lyst møbelstof og rødt velour. 1930–40erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag