Arje Griegst (f. København 1938, d. 2016)
“Rosa Konkylie”. 12 middagstallerkner af porcelæn, dekoreret med rosa glasur. Stemplet monogram, 14172. Royal Copenhagen. Diam. 25. (12)
Da Arje Griegsts Konkyliestel blev lanceret af Den Kongelige Porcelainsfabrik i 1978, var det resultatet af et nøje arbejde med, at finde frem til den helt rette støbeteknik og glasurtype. Den rosa glasur, som ses på “Rosa Konkylie”-stellet hér, var kostbar at fremstille, idet den indeholdte guld. Derfor ophørte produktionen af det rosafarvede konkyliestel i 1984, og man gik over til, udelukkende at fremstille “Hvid Konkylie”. Produktionen fortsatte herefter i en kortere årrække.
Sparsomme brugsspor. Fire tallerkner er 3. sortering. Syv styk tallerkner er 2. sortering. En tallerknen med uregelmæssighed i glasur, men uden sorteringsmærkning.
Moderne kunst og design, 26. oktober 2021
29 bud