1950/​103

Christian Strodtmann (f. Preetz 1793, d. Skaarup 1839)

Sommerlyst i Sanderumgaard Have. Sign. C. Strodtmann 1823. Olie på lærred. 48×64.

Nærværende maleri er malt efter C. W. Eckersberg fra 1806, registreret som nr. 18 i Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier.

Lærredet er dubleret. Retoucheringer. Få, minimale afskalninger samt talrige krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag