2024/936
Preben Fabricius (f. 1931, d. 1984)
Jørgen Kastholm (f. Roskilde 1931, d. Düsseldorf 2007)
Højdejustérbar kontorstol med stel af forkromet stål, drejefunktion. Sæde, armlæn og ryg betrukket med patineret naturskind.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og krakeleringer på forkromning. Syninger på fronthjørner gået op samt mindre defekter. Revne på ryg. Skind med pletter, smuds og overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 9. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
36 bud