1947/661
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
“Studioline”. Universalboks af palisander med hjul, opklappeligt låg og messinggreb. Model FD 440. Udført hos France & Søn. H. 47. L./B. 66,5.
Litteratur: Verner Panton, “The Collected works”, s. 248.
Litteratur: France & Søn brochure, 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Let falmet.
Moderne kunst og design, 19. november 2019
Vurdering
Hammerslag