895/​262

Fransk Louis XVI kaminur af forgyldt og patineret bronze, urhus båret af søjle rog base af hvid marmor, urværk med calender, skive af hvid emalje med romer- og arabertal. Sign. 'P. Brisson Paris', antageligt for urmageren Louis-Pierre Brisson mester i 1775, senere fritsvingende pendul. 18. årh.s slutning. H. 65. B. 47. D. 13.

Nyt pendulophæng. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag