2131/792
Dansk møbeldesign
Et sæt på fem spisebordsstole af massiv fyrretræ. Sæde betrukket med blå uld. Udført 1960–1970erne. (5)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter, smuds og skjolder. Enkelte løse samlinger.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag