2131/​792

Dansk møbeldesign

Et sæt på fem spisebordsstole af massiv fyrretræ. Sæde betrukket med blå uld. Udført 1960–1970erne. (5)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Uld med pletter, smuds og skjolder. Enkelte løse samlinger.

Moderne kunst og design, 3. august 2021

Vur­dering

1.000–1.500 DKK

Hammerslag