2003/​804

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Frisvingerstol med stel af formbøjet, lamineret birk. Sæde og ryg betrukket med sort uld mønstret sort uld. Model 34/402. Formgivet 1933. Udført 1940'erne hos Huonekalu Rakennustyötehdas Oy, Turku, Finland.

Alders- og brugslitager, herunder ridser, mærker nogle hak. En lys tråd gået op i sæde.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK