2440/144
Fem firpas af fajance, dekorerede i blåt og mangan med geometriske mønstre og rosetter, inklusiv et firpas i monokrom hvid, samt otte løse fliser af fajance, dekorerede med hhv. bladværk og roset. 18.-19. årh. (13)
Kanthak og glasurafskalninger. Flere fliser restaurerede. Fremstår med alders- og brugsslitage. Tre firpas i rammer af træ.
Vurdering
510262 | ||
320815 (Autobud) | ||
510262 | ||
320815 |