Peter Hvidt (f. København 1916, d. sst. 1986)
Orla Mølgaard-Nielsen (f. Ålborg 1907, d. Hellerup 1993)
Et par armstole med knock-down stel af teak, fast ryg og løs sædehynde betrukket med gul uld. Model FD 148. Udført og mærket med blikskilt hos France & Søn. (2)
Proveniens: Købt af nuværende ejers bedsteforældre ca. 1960.
Litteratur: France & Søn katalog ca. 1958.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Ompolstring og udskiftning af skruer anbefales.
Moderne kunst og design, 29. september 2020
17 bud