2203/799
Elith Juul Møller (f. 1930, d. 2021)
Fritstående unika skrivebord af mahogni. Top med underliggende skuffesektion med udtræk til begge sider samt greb af træ. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier, med etiket. H. 70. L. 140. B. 80.
Originaltegninger medfølger.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, herunder enkelte hak og ridser.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
10 bud