2415/​772

Jeanne Grut (f. Nøjsomhed, Købelov Sogn 1927, d. 2009)

En samling fajance, bestående af et par figurgrupper i form af undulater, samt to vægrelieffer med undulatdekor. Dekoreret med polykrom glasur. Figurgrupper stempelsign. JG. Figurgrupper udført hos hhv. Aluminia og Kgl. P., mærket hhv. 483 og 485. Relieffer udført hos Kgl. P., den ene mærket med papiretiket. Figurgrupper: H. 15,5–16. Relieffer: B. 24,5. L. 32. (4)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Den ene undulat med retouschering på hale. Rammer med brugs- og alderstegn, herunder hak og mellemrum ved samlinger. Fuge på relieffer med mindre krakeleringer.

Moderne kunst og design, 9. april 2024

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK