Kinesisk scholar rock af vulkansk sten på rigt udskåret stand af træ. Qing 18./19. årh. H. 6,5 cm L. 28 cm. H. inkl. stand H. 8 cm L. 29 cm.
Henry Karl Kristian Kruse ansat i Det store Nordiske Telegraf-Selskab fra 1933 gift med Maria Polikarpovna (Omsk). Efter II verdenskrig var de bosat i Shanghai.
Asiatisk kunst, 29. november 2017