Foto endnu ikke klar
893/​55

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Købt af Skagens Museum i februar 2020.

Anna Anchers søster Marie Brøndum sidder med sit håndarbejde ved bordet, hvorpå der står en buket røde blomster. Sign. A. Ancher. Olie på træ. 31×41.

Marie Brøndum (1851–1945) den eneaf Anna ugifte søstre overtof ved moderens død ansvaret for personalet på Brøndums hotel. Den anden ugifte søster Hulda (1853–1935) blev ansvarlig for køkkenet.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 25. februar 2020

Vur­dering

40.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK