2108/331
En samling lommelærker, én optisk, lodret stribet, to med “skærslibning”, én klar med jæger samt norsk lommelærke af klart glas med vin og kronet våbenskjold med gående løve. Alle fastblæste. Bl.a. Kastrup. 19.-20. årh. H. 12,4–21. (7)
Flere med aflejringer. To med propper. En flaske med del af ophæng indvendig. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 22. februar 2021
Vurdering
Hammerslag
39 bud