2132/295
Zenith lommeur af 14 kt. guld, hvid skive med arabertal og små sekunder, signeret Zenith, værk nummereret 2286572, støvkapsel af forgyldt metal. Bagkapsler nummereret 192941. 1918–1920. Vægt i alt 86 g. Kassediam. 48 mm.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Skive med hårrevner/lille afslag ved kl. 10. Kasserand bulet. Kædering og krone ej guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
Vurdering
Hammerslag
14 bud