2043/824
Carl Halier (f. 1873, d. 1948)
Kalabasformet vase af stentøj dekoreret med lys grøn glasur med blå og gråbrune elementer. Sign. monogram. Kgl. P. H. 13,8.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
28 bud