2045/741
Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)
Et par armstole af bøg. Sædehynde betrukket med lyserødt stof. Model 1755. Udført hos Fritz Hansen, 1940'erne, en stol mærket. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Løse samlinger med mellemrum og synlig limninger. Betræk falmet.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud