2435/17
Engelsk bordur med spilleværk, kasse af sortmalet træ med beslag af forgyldt bronze, rund forsølvet skive med sorte romertal, værk med otte klokker. Skive sign. Arnold & Lewis. Regency style, 19. årh.s slutning. H. 54. B. 41. D. 26.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Pendul og optræksnøgle medfølger.
Vurdering