2439/​803

Nanna & Jørgen Ditzel

“AP 8”. Lænestol med ben af bejdset bøg. Sider, sæde og ryg betrukket med lys uld. Formgivet 1945. Udført hos AP Stolen.

Litteratur: Bygge og Bo, Hefte 4. Vinter 1952–53, side 34.

Litteratur: Illums Bolighus katalog ca. 1960, side 42.

Litteratur: A.P. Stolen katalog 1954.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds og defekter. Nogle knapper mangler i ryg.

I Lyngby
Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?