915/​128

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

Et interiør med mor og barn. Sign. A. A. Olie på malepap. 36×25.

“Efter århundredskiftet udvikler Anna Ancher selv sit uforlignelige maleriske ”kendetegn“ mere hen i retning af abstrakte lys- og farvekombinationer, så hun nogle gange bare lader os ane, hvordan effekten så ud i virkeligheden”, som kunsthistoriker Heide Grape-Albers meget rammende skriver i kataloget “Anna Ancher (1859–1935) – Malerin in Skagen” (Niedersächsisches Landesmuseum, Forum des Landesmuseums, Hannover, Den Hirschsprungske Samling & Skagens Kunstmuseer, 1994–95, s. 104). I nærværende maleri ser vi hende “lege” med lysindfaldet.

Solreflekserne, der er så typiske for Anna Ancher, er tilstede i nærværende maleri. I øverste venstre del af maleriet er solens lys gennem et vindue gengivet med pastose penselstrøg i strategisk anbragte ruder. Det er med til at understrege, hvor virtuos en maler Anna Ancher var og gør maleriet til noget andet og mere end blot “et interiør med mor og barn”. Det bliver til et lille mesterværk.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 666, 1999 nr. 245 afb. s. 89, med følgende proveniens: Maleriet var blevet erhvervet af nuværende ejers familie i Skagen 1935 fra malerinden Helga Ancher.

Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 18. september 2023

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK