2048/​536

Venini

Væglampe af messing og metal med plads til 12 bladformede glasskærme ilagt bladguld. Udført og mærket hos Venini, Italien. H. 84.

Tre ekstra glas medfølger.

Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og malingafskalning. Enkelte minimale afslag på glas. Dele til fatninger mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Moderne kunst og design, 24. november 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK