2048/536
Væglampe af messing og metal med plads til 12 bladformede glasskærme ilagt bladguld. Udført og mærket hos Venini, Italien. H. 84.
Tre ekstra glas medfølger.
Alders- og brugspatina, herunder ridser, mærker og malingafskalning. Enkelte minimale afslag på glas. Dele til fatninger mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 24. november 2020
Vurdering
Hammerslag