2311/​606

Anna Klindt Sørensen (f. Stengård ved Ry 1899, d. Ry 1985)

Landskab. Sign. AKS. Akvarel på papir. Bladstørrelse 31×47.

På denne temaauktion udbyder vi fire værker – med fire meget forskellige maleriske udtryk, af kunstneren Anna Klindt Sørensen. De fire værker illustrerer dog ganske fint den bredde man kan finde i hendes oeuvre, der af eftertiden, nok alligevel mest vil huske kunstnerens ekspressive, vibrerende og spontane malestil. I 1918 uddanner Anna Klindt Sørensen sig først på Albertine Wesenbergs Skole for Porcelænsmalerinder i København. Kort herefter studerer hun under Viggo Brandt som forberedelse til sin optagelse på der Kongelige Dansk Kunstakademi i 1919. Her studerer Anna Klindt Sørensen under Valdemar Irminger, men vælger i protest, at forlade skolen efter 3 semestre. Kvinderne har på dette tidspunkt ikke mulighed for frit at vælge professor på akademiet, hvilket de mandlige studerende har. Anna Klindt Sørensen er løbende aktiv – og verbal omkring kvindesagen og kvinders rettigheder, hvilket hendes afsked med Kunstakademiet ligeledes vidner om. Anna Klindt Sørensen rejser i 1922 til det farverige og progressive Paris, hvor hun opholder sig over de næste 16 år og modtager undervisning på diverse malerskoler under kunstnere Fernand Léger, Marcel Gromaire og André Lhote.

Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Nogle fugtpletter. Huller fra tegnestifter i hjørnerne.

Moderne kunst og design, 14. marts 2023

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

13 bud

(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
(Autobud) 3.000 DKK
2.900 DKK
(Autobud) 2.800 DKK
2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.500 DKK
(Autobud) 2.400 DKK
2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.100 DKK
2.000 DKK