2004/​778

Anders Pehrson (f. 1912, d. 1982)

“Origo”. Et par lysestager af messing med skærme af klart glas. Udført og mærket hos Ateljé Lyktan, Sverige. 1960'erne. H. 33. (2)

Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte minimale kanthak på skærme.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag