2445/​1

I. L. Jensen (f. København 1800, d. sst. 1856)

Nature morte med agerhøns. Sign. I. L. Jensen 1853. Olie på træ. 46×34.

I.L. Jensens jagtinteresse startede allerede under hans ophold i Rom i midten af 1830'erne, men kom til fuld udfoldelse i 1840'erne, måske inspireret af hans mange besøg på herregårde. Der er ikke tvivl om, at han havde store kendskab til både jagten, og hvad den medførte. Skudte fugle blev placeret i skovbunden med jagtrekvisitter, såsom jagttaske og haglgevær. Han malede også et jagtselskab, der lægger dagens fangst ud på parade, som den sidste respekt for de døde dyr. En skik som stadig findes. Allerede i det 17. årh. var et yndet motiv ophængte skudte fugle, som motivet på nærværende maleri. Imponerende hvor tæt Jensen kommer på virkeligheden i sin gengivelse af de døde urfugle. Litteratur: Marie-Louise Berner og Mette Thelle, “Blomstermaleren J.L. Jensen. Mellem kunst og natur”, 2018, s. 167–174 for omtale af jagtstykker og afbildninger af samme.

Trænger til let overfladerensning. Krakeleringer. Let slitage og afskalning i kanter. Små retoucheringer.

I Lyngby
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

1094416 26.000 DKK
8906 25.000 DKK