2445/​2

Fransk Louis XVI kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, skive af hvid emalje, top med barn med trillebør, værk med kvarterslag. 18. årh.s slutning. H. 35. B. 22. D. 15.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul medfølger. Skive med mindre afslag omkring optrækshullerne. Mindre revner i marmoren og afslag på nogle af hjørnerne. Løs klokke.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Dette emne er udgået

808896 2.000 DKK