854/​506

Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)

Erhvervet af Øregaard Museum i marts 2015

Promenerende ved Søerne i København, i baggrunden Katolsk-Apostolisk Kirke og Rådhustårnet, 1910. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 68×94.

Litteratur: Poul Uttenreiter: “Maleren Olaf Rude”, København 1946, geng. s. 41. Litteratur: Danmarks Kunstbibliotek, “Fotografier af dansk billedkunst: Olaf Rude”, registreret og fotograferet som DAK 334–016 og 334–017. Hér betitlet hhv. “Foraarsdag set fra Søpavillonen” samt “Gyldenløvesgade”. Udstillet: “Olaf Rudes Retrospektive Udstilling”, København 1945 (mærkat på bagsiden), kat. 22. Proveniens: Grosserer Vilhelm P. Schrøder (1880–1963), København. Siden nedarvet i familien og i privateje på Island.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Moderne malerier og skulpturer, 3. marts 2015

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

40.000 DKK