P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Aften ved Skagens Strand. Maaneopgang”. Sign. S. K. 10. Sept. 1900. Olie på træ. 27×33.
H. Chr. Christensens fortegnelse over P. S. Krøyers malerier nr. 680. Proveniens: Overretssagfører P. E. Sporon, dennes auktion Charlottenborg 1928 nr. 26.
Udsøgte malerier, 28. april 2009