1825/17
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Fritgående høns ved et stråtækt hus. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 29×36.
Enkelt afskalning nær øverste rammekant.
Ældre malerier og møbler, 18. juni 2018
Vurdering
Hammerslag