Aage Bertelsen (f. Næstved 1873, d. København 1945)
Portræt af maskinmester og meteorologiassistent ved Danmarksekspeditionen Ivar Weinschenk. Sign. Aage Bertelsen 1907. Olie på lærred. 52×40.
Achton Friis' fortegnelse over hans og Aage Bertelsens værker udført under Danmarksekspeditionen nr. 29.
Danmarksekspeditionen 1906–1908 havde det formål at kortlægge den nordgrønlandske kyst og farvandet ved Peary Land. Det videnskabelige projekt, der var under ledelse af Mylius-Erichsen, indfriede utvivlsomt de i datiden store forventninger. Gruppen vakte således opsigt med en kortlægning af hele Nord-østkysten med dens store fjorde, blandt andet den 200 km. lange Danmarks Fjord. Her deltog maleren Aage Bertelsen (1873–1945) for at skabe et visuelt historisk dokument fra det opsigtsvækkende projekt.
Aage Bertelsen gjorde mange skitser, studier og malerier under Danmarksekspeditionen. Det kunne til tider være en barsk oplevelse. Familien Bertelsen har berettet om, hvorledes Aage stod på Grønlands østkyst og malede billederne. Der var ofte så koldt, at han kun kunne male penselstrøg à ca. tre cm. - så frøs maling, pensel og lærred sammen.
Mindre retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
16 bud