2003/​705

Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Myren”. Tre stole med tre-benet stel af matforkromet stål. Skalsæde og -ryg af finéret teak. Model 3100. Formgivet 1952. Udført hos Fritz Hansen, en stol mærket 1964. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og finérafslag. Let blød ryg. En stol med revne i ryggen.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK