2417/528
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
Poul Kjærholm: “PK 9”. Et par stole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med originalt patineret brunt skind. Udført og mærket hos E. Kold Christensen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud