2140/26
Tysk rokoko standur i kasse af egetræ, rigt udskåret med rocailler, bladværk og kronet dobbeltørn. Tre-loddet værk med spilleværk. 18. årh. H. 225.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Værk og kasse antageligt ikke samhørende.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag