Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-4,5/3”. Et par væglamper af kobber. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Slitage, herunder ridser, mærker og skævheder på skærme og skruer. Topskrue mangler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Lamperne stammer for en offentlig myndighed og brugt som indendørslamper. Lamperne har været monteret uden bagkasse og der medfølger derfor ikke bagkasse, hvilket Bruun-Rasmussen ikke har mulighed for at fremskaffe eller på anden vis være behjælpelig med anskaffelsen af disse.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
12 bud