Peter Julius Larsen (f. København 1818, d. Rom 1852)
“Erik Eiegods Död paa Ôen Cypern”. Sign. monogram 1842. Olie på lærred. 61×69,5.
Udstillet: Charlottenborg 1848, nr. 113.
Behov for let overfladerensning. Talrige krakeleringer og afskalninger. Retoucheringer. Stifthuller.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020