2432/​7502

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Fium 'Orbo. 21 dåbsattester nr. 17”, 1962. Sign. på bagsiden med titel og datering. Olie på lærred. 100×81.

Litteratur: Würtz Frandsen nr. 133.

Udstillet: “21 dåbsattester”, Galerie Hybler, København 1962.

Richard Mortensen spillede en afgørende rolle i udviklingen af det konkret-abstrakte maleri i Danmark. Først som stiftende medlem af kunstnergruppen linien, senere med en stærk forankring i den internationale konkrete bevægelse gennem hans tilknytning til Galerie Denise René i Paris fra 1947. Herigennem forbandt han, både gennem sit eget virke og sine forbindelser, det danske publikum til de internationale strømninger han korresponderede med. Han var ligeledes en drivkraft bag udstillingen Klar Form der i 1951 udstillede 20 kunstnere fra ”l’École de Paris” i Danmark med Richard Mortensen og Robert Jacobsen som eneste danske islæt. Værket ”Fium ’Orbo” er fra Richard Mortensens periode på Korsika, der, selverklæret, markerede en kunstnerisk genfødsel hos kunstneren. Værket er fra serien og udstillingen ”21 dåbsattester”, der hylder korsikanske lokaliteter, der har inspireret Mortensen og ”genfødt” hans produktion.

Mindre krakeleringer.

I Lyngby
Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?