1513/510
Fritz Hansen design
Et par overpolstrede lænestole på ovale ben af mørkbejdset bøg, sæder, sider samt dybthæftet ryg betrukket med lyst møbelstof. Model 1669. Formgivet ca. 1938. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Litteratur: Katalog fra Fritz Hansen 1942, s. 17.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker primært på ben. Betræk med smuds og pletter. Tre knapper i ryg mangler. To løse knapper medfølger.
Moderne kunst og design, 24. marts 2015
Vurdering
Hammerslag
18 bud