Farverige blomster i vindueskarmen på Knudsminde. Sign. Olga. Olie på lærred. 32×47.
Proveniens: Den danske ejer stedmors forældre, Arne Hammer og hustru, Tatiana Hammer, f. Martinson. Arne Hammer arbejdede for Store Nordiske Telegrafselskab og boede i en årrække i Rusland før den russiske revolution. I Irkutsk mødte han russerinden Tatiana Martinson, som han giftede sig med, hvorefter de botsatte sig i Danmark. Tatiana Hammer hørte til den russiske kreds i København og modtog dette maleri direkte fra Storfyrstinde Olga.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: russia@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst, 29. november 2019