Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)
Konkret komposition. Sign. Richard Mortensen 65. Litografi, nr. 9/30. Fra mappen “Cahier de Lavis”, 1965. Bladstørrelse 36 × 28. Uindrammet.
Litteratur: Würtz Frandsen “l'ouvre” fortegnelse nr. 5.
Lettere gulning, har aldrig været indrammet.
Kunst, antikviteter & design, 26. marts 2020
20 bud